Pacjenci czasem skarżą się, że ich partnerzy stosują różne formy manipulacji. Jedną z nich jest tak zwany gaslighting. Termin ten wziął swoją nazwę od filmu z 1944 r. „Gaslight” (polski tytuł „Gasnący płomień”) , w którym mąż próbuje kontrolować żonę poprzez wmawianie jej czynów i stanów, które są sprzeczne z rzeczywistością. Poddaje w wątpliwość pamięć, percepcję i stan psychiczny żony, by uwierzyła, że traci zmysły.
Gaslighting to podstępna forma manipulacji psychicznej polegająca na przekonywaniu partnera, że jest w ciągłym błędzie, że jego przekonania są nieprawdziwe. Manipulator używa aluzji, zaprzeczania, ignorowania czy fałszywych stwierdzeń, by podważyć wiarę partnera we własne zdolności postrzegania i rozumienia rzeczywistości. Gaslighting może polegać na zwykłym zaprzeczaniu, że jakieś słowa padły lub twierdzeniu, że coś się wydarzyło mimo, że to wydarzenie nie miało miejsca. Wywołuje to najczęściej u traktowanej w ten sposób osoby poczucie winy, zmniejszenie poczucia własnej wartości, brak wiary w sensowność własnych działań, przekonań, potrzeb, spostrzeżeń i dążeń. Jest istotne, że partner wykonujący gaslighting zaczyna przejmować władzę w związku, dominować mentalnie i wykorzystywać swoją przewagę nad drugą osobą.
Jeśli sobie uświadomimy, że takie zjawisko istnieje w naszym związku warto przeciwdziałać mu na różne sposoby włącznie z psychoterapią, ponieważ jest ono bardzo niszczące dla obydwojga partnerów. Może prowadzić do przemocy psychicznej, a także do głębokiej depresji, a w konsekwencji do rozpadu związku.